Engelliler İçin Sağlanması Gereken Mükemmel Bir Konfor

Engelliler İçin Sağlanması Gereken Mükemmel Bir Konfor
Tarih :
15/06/2018
| Kategori : Vitrifiye

Haberlerde, gazetelerde, sosyal medyada bir çok haber görüyoruz engelli vatandaşlarımızla ilgili. Kiminin sokaklarda yürüme parkurlarına saygı duyulmadığından dolayı mağdur oluşuna şahit oluyoruz, kiminin merdiven kabusuna yakalanıp sınavına giremediğine. Sanki hiç zorlukları yokmuş gibi günlük hayatlarında bir çok zor durumla yüzyüze bırakıyoruz onları. Şimdi anlatacağım ürün bu konuda en azından biraz içimize su serpecek.

Ilk söyleyeceğim şey bir tavsiye niteliğinde. Teknik bilgilere geçmeden önce bu insanların günlük hayatlarını ne kadar kolaylaştırırsak o kadar güzel olacak onlar için. Çok basit bir örnek verecek olursam; sinema, avm, tiyatro, eğlence merkezleri hatta kafeve çay bahçeleri de olmak üzere bu kardeşlerimizin günlük hayatlarının içinde olan bu gibi kalabalık yerlerin kaç tanesinde engelli lavabosu bulunmakta? Biliyor muyuz? Ama bunu okuyan herkesin ‘eminim, çok azdır’ dediğini duyuyor gibiyim. Neden bu kardeşlerimizi eve kapatmak zorunda kalalım? Onların da herkes gibi sinemaya gitmeye hakkı var. Öyle değil mi? O zaman kardeşlerimizin dışarıda geçirdiği vakitleri daha kaliteli hale getirecek ekipmanları kullanalım, teşvik edelim. Olmaz mı?

Çeşitli banyo ürünleri üreten ve türevlerine nazaran özgün tasarımlar yapan Vitra markası, Arkitekt ismi adı altında bedensel engelli lavabosu üretiminde bulunan bir firma. Ürettikleri ürünün tasarımına diyecek laf yok. Gerçi böyle bir ürün üreterek gösterdikleri duyarlılık yanında ‘aman efendim tasarım da kötü olmuş’ diye mırın kırın edecek de değiliz ama tasarımı da gerçekten muhteşem. Öncelikle gösterdikleri bu mükemmel duyarlılık için Vitra’ya teşekkür ediyorum. Özel ihtiyaçlar karşısında üretilmiş bu ürün bedebsel engelli insanlar için lavabo ihtiyaçlarına ciddi anlamda akılcı sonuçlar getirmiş. Tasarımın en büyük ve en faydalı özelliği şudur ki: bedensel engelli kişi çok rahat bir şekilde tekerlekli sandalye ile lavabonun altına girip, konforlu bir biçimde ellerini yıkayacak kadar rahatlıkla yanaşabiliyor. Bu mükemmel özelliklerinin en başında geliyor. Çünkü bir çoğumuzun şahit olduğu üzücü durumlardan biridir bu konforsuz, yükseğe monte edilmiş lavabolar. Bedensel engelli kardeşimiz musluğa biri erişemez ve ellerini yıkamak onun için bir işkenceye dönüşür. Arkitekt Bedensel Engelli Lavabosu, ilk olarak bu sorunu ortadan kaldırıyor. Ebatının 60 cm olması da ektra bir avantaj! Lavabonun geniş olması demek, lavaboyu kullanan kişinin konforunun maksimize edildiği anlamına gelir. Ayrıca orta armatür ve su taşma delikleri de mevcut. Üründen elde edilecek faydanın maksimum olmasının yanı sıra tasarımın iç açıcı özelliklerinden biri de renginin beyaz olması. Şık tasarım, maksimum fayda, mükemmel bir duyarlılık; daha ne olsun!

Bu gibi ürünlerin bizim için bir anlamı olmayabilir. Bedensel engeli bulunmayan bir kişi 30 cm ölçüsünde bir lavaboda da el yıkayabilir, 60 cm ölçüsünde olanda da. Bir şey ifade eder mi? Hayır! Bedensel engeli bulunmayan bir kişi zeminden yükseğe monte edilmiş bir lavaboda da el yıkayabilir, zemine yakın bir lavaboda da. Bir şey ifade eder mi? Hayır! En fazla bu kişi alçakta monte edilmiş bir lavaboya ulaşmak için biraz eğilebilir, o kadar! Ama bedensel engelli olan bir kişi için tüm bunlar çok şey ifade eder. Tekerlekli sandalye kullanan biri için bir lavabonun geniş olması, tekerlekli sandalye ile lavaboya yaklaşabilmesi ona uzatılan bir çiçek gibidir. Yaşadığı her ortamda, gittiği her kalabalık yerde bu gibi sorunlar yaşayan bir insan zaman geçtikçe o topluma ait olmadığını hisseder. Bu his şimdiye kadar yaşadığı bu problemlerin birikimidir ve en sonunda günlük hayatlarımıza dahil olmaktan kaçınırlar. Hayır, kaçınmalarına gerek yok, biraz empati ile her şeyi halledebiliriz. Bir lavabodan ne çıkar demeyin, hepimiz bir engelli adayıyız. Duyarlı olmalıyız!

Özel ihtiyaçlar için üretilen özel ürünlerin yanında, kullanabilecek özel ekipmanlar da mevcuttur bir çok durumda. Vitra Arkitekt Bedensel Engelli Lavabosu’nu tercih ettiğinizde, bu ürün yanında tamamlayıcı olarak tercih edebileceğiniz yan ürünleri de tavsiye edeceğim size. Örneğin, yine Vitra markasının S50 Takım Klozet ürünü, tasarımındaki özel detaylar ile tam bir tamamlayıcı. Akabinde yine Vitra S50 Rezervuar Beyaz da bu tamamlayıcılığı sağlamakta. Ayrıca tavsiye edeceğim özel ürünlerin başında aslında tutunma barları gelir. Hepimiz biliriz ki bedensel engelli lavabolarında mutlaka duvara, rezervuar ya da klozet yanına monte edilmiş tutunma barları olmalıdır. Bu barlar belki de hayati önemi olan ürünlerdendir. Vitra Arkitekt Bedensel Engelli Lavabosu yanında önerebileceğim en konforlu, maksimum fayda sağlayan, ergonomik ve kullanımı kolay tutunma barları ise Vitra 135° Açılı Tutunma Barı ve Vitra Tutunma Barı’dır.

Tasarım ve kalite olarak kendini ispatlamış bu ürünün referansı olarak alınabileceği kurum ve projeler;

  • ASTANA UNİVERSİTESİ - ASTANA / KAZAKİSTAN
  • ASAYİŞ BİNASI - ERBİL / IRAK
  • PRESIDENT HOTEL - MINSK / BEYAZ RUSYA

Bu ürünü üreten, kullanan, tercih eden, satın alan, tavsiye eden, arz eden, talep eden tüm kurum ve kuruluşlara, gerçek ve tüzel kişilere gösterdikleri bu insani duyarlılık için teşekkür ederim. Hepimiz bir engelli adayıyız.

 

YORUMLAR


Yorum Yaz